kiełbasy berger
berger

Aktualności


2022-07-29

Przygotuj się na jesień, czyli bigos po śląsku

bigos po slasku

Przed nami jeszcze kilka ciepłych tygodni, ale powoli wchodzimy w część roku, która zacznie nas witać chłodnymi wieczorami i krótszymi dniami. Tak, mowa oczywiście o jesieni. A jaki jest najlepszy sposób na dobry nastrój w ostatnich miesiącach roku? Oczywiście dobre jedzenie! Mamy dla Was przepis na bigos po śląsku!

Składniki:

- 2 kg kiszonej kapusty,

- ½ główki świeżej kapusty pokrojonej w paski (około 1 kg),

- ½ kg boczku wędzonego,

- 1 kg wieprzowiny (karkówka lub łopatka)

- ½ kg wołowiny,

- 200 g słoniny (najlepiej wędzonej),

- 4 Kiełbasy Bergera,

- 1 szklanka bulionu,

- 4 cebule,

- 100 g suszonych grzybów,

- 15 wędzonych śliwek (mogą być również suszone),

- 2 jabłka winne,

- 250 g przecieru pomidorowego,

- woda,

- przyprawy: sól i pieprz w ziarnach (według uznania), 4 liście laurowe, 6 ziaren ziela angielskiego, 5 ziaren jałowca, 1 łyżeczka kminku, 1 łyżka majeranku, 1 łyżka sproszkowanej słodkiej papryki, czerwone wytrawne wino (1 szklanka).

Przygotowanie:

Słoninę i boczek pokroić, wrzucić na patelnię, wysmażyć tłuszcz. Dodać pokrojone w  kostkę: wołowinę, wieprzowinę i kiełbasę, a następnie dokładnie obsmażyć. Dodać pokrojoną cebulę i zeszklić. Wszystko przełożyć do większego garnka i postawić na niewielkim ogniu. Kapustę kiszoną odcisnąć, opłukać zimną wodą, pokroić i wrzucić do garnka.

Świeżą kapustę pokroić i również wrzucić do garnka. Dodać wino, bulion i przecier pomidorowy. Nie można zapomnieć o mieszaniu. Suszone grzyby zalać niewielką ilością wody na ok. 10 min, aby zmiękły, następnie wraz z tą wodą wlać do bigosu. Dodać liście laurowe, ziele angielskie, ziarna jałowca, ziarna pieprzu.

Gotować jeszcze ok. 4 godziny, od czasu do czasu mieszając. Dodać pokrojone w kostkę jabłka, całe śliwki i resztę przypraw (sól, paprykę słodką, majeranek) i gotować przez ok. 1 godzinę. Jeżeli w trakcie przyrządzania bigosu okaże się, że jest zbyt suchy i zaczyna przywierać do dna, należy dodać szklankę wody. Jeżeli bigos pomimo mieszania delikatnie się przypali – to nic złego – nada mu to dodatkowych walorów i przyjemnego, dymnego posmaku.

Gotowy bigos schłodzić i włożyć do lodówki lub chłodnego pomieszczenia. Bigos można odgrzewać wielokrotnie i za każdym razem będzie jeszcze lepszy. Nadmiar bigosu można pasteryzować lub zamrozić.

Rada: Pamiętaj – bigos należy często mieszać, aby się zbytnio nie przypalił, a smaki dobrze się przenikały.

Smacznego!


Pozostałe Aktualności


News
Śląskie kiełbasy i wędzonki Berger z nowym katalogiem

Nowy katalog produktów Berger to odświeżona szata graficzna, nowy podział kategorii produktowych oraz pyszne kiełbasy, wędzonki, dania gotowe oraz mięsa wolnogotowane.

24-03-2023
Przepis
Walentynkowe babeczki dla dwojga

Wytrawne babeczki odmienią Wasze podejście do św. Walentego! Wystarczy, że zamiast czekolady i cukru sięgniecie po Kiełbaski Ślązaczki i kozi ser. Spróbujcie, a nie pożałujecie!

12-02-2023
News
Produkty Berger płyną na daleką północ

Czy wiecie, że produkty Bergera pływają po wodach dalekiej północy? Wszystko dzięki załogom jachtu „Join Us”, od lat eksplorującym dzikie lodowe krainy.

24-01-2023
Przepisy
Babeczka serowo-ziemniaczana z franckami po śląsku

Ziemniaki, ser i kiełbaski śląskie to kolejny tradycyjny zestaw składników, który łamie stereotypy! Mamy dla Was kolejny przepis, który musicie wypróbować!

28-10-2022